Amber Gold i piramidy finansowe część Iczęść II

O niewpuszczeniu do Polski międzynarodowych obserwatorów wyborczych

Marcin Skubiszewski, 22 września 2007

Streszczenie

Na mocy Dokumentu Kopenhaskiego z roku 1990 wszystkie państwa OBWE (w tym Polska) są zobowiązane do zapraszania obserwatorów OBWE na wybory. To zobowiązanie powstało w ścisłym związku z demokratyzacją Związku Radzieckiego. Dotychczas żadne państwo OBWE (nawet najgorsze dyktatury) nie odważyło się odmówić zaproszenia obserwatorów OBWE. Dyktator Białorusi Łukaszenko w marcu 2006 ograniczył misje obserwacyjne, ale nie posunął się do odmowy zaproszenia. Polska odmowa zaproszenia obserwatorów jest więc bez precedensu.

Niezaproszenie obserwatorów ma ważny wymiar historyczny: oznacza odrzucenie tych zasad prawa międzynarodowego, które wiążą się z demokratyzacją ZSRR, stanowi więc nawiązanie do czasów sowieckiego totalitaryzmu.

Decyzja polskiego rządu o odmowie zaproszenia obserwatorów międzynarodowych jest wielkim ciosem w demokratów na obszarach byłego ZSRR, gdyż teraz poradzieccy dyktatorzy mają precedens by zrobić to, na co dotychczas nigdy się nie odważyli: organizować nieuczciwe wybory bez zapraszania obserwatorów.

Misje obserwacyjne OBWE jeżdżą nie tylko do krajów poradzieckich, ale także m. in. do USA, Wielkiej Brytanii, Włoch. W tej sytuacji wysłanie misji do Polski jest po prostu częścią normalnej praktyki OBWE, a nie wyrazem specjalnej podejrzliwości.

Misje OBWE z reguły badają nadużycia władzy związane z wyborami i sprawdzają, czy kandydaci mają równy dostęp do środków masowego przekazu. Misja wysłana na polskie wybory zapewne zainteresowałaby się wzywaniem na policję wolontariuszy PO, usunięciem Tomasza Lisa z Polsatu pod naciskiem haków na właściciela Polsatu, ewentualnie też sytuacją skrajnie stronniczego Radia Maryja.

Biuro OBWE, które organizuje misje obserwacyjne, znajduje się w Warszawie. Decyzja, by z pogwałceniem Dokumentu Kopenhaskiego nie zapraszać misji, jest szczególnie szokująca za strony państwa, w którego stolicy znajduje się biuro.

Historyczny i polityczny wymiar niezaproszenia obserwatorów

Obowiązek zapraszania obserwatorów jest historycznie ściśle związany z końcem komunistycznej dyktatury w Związku Radzieckim

OBWE (Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie), dawniej zwana KBWE (Konferencja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie) zrzesza USA, Kanadę, wszystkie państwa Europy i wszystkie państwa poradzieckie.

Zobacz:

Wszystkie państwa OBWE zobowiązały się do organizowania uczciwych wyborów i do zapraszania międzynarodowych obserwatorów na te wybory. Zobowiązanie pochodzi z okresu, gdy Związek Radziecki się demokratyzował i jest z tą demokratyzacją ściśle związane (zobowiązanie figuruje w Dokumencie Kopenhaskim z 29 czerwca 1990, zobacz załącznik na końcu tekstu).

Wszystkie państwa OBWE (nawet dyktatury) zawsze przestrzegają obowiązku zapraszania obserwatorów. Obserwatorzy przyjeżdżają albo nie, w przypadku nieuczciwych wyborów piszą druzgocące raporty, ale zaproszenia zawsze są wysyłane.

Gdy wybory są absolutną farsą (np. w Turkmenistanie, w Uzbekistanie), OBWE odmawia przyjazdu, żeby swoją obecnością nie sprawiać wrażenia, że tu chodzi o jakiekolwiek sensowne wybory. Ale nawet wtedy OBWE dostaje zaproszenie, tylko z niego nie korzysta.

W roku 2006 dyktator Białorusi Aleksandr Łukaszenko zaprosił misję OBWE na wybory prezydenckie, mimo że miał zamiar sfałszować wybory i spodziewał się druzgodzącego raportu.

Łukaszenko z pogwałceniem Dokumentu Kopenhaskiego ograniczył misje obserwacyjne: wysłał tylko jedno zaproszenie do OBWE, a więc tylko OBWE jako taka mogła wysłać misję (powinien był wysłać również oddzielne zaproszenia do poszczególnych państw OBWE i do organizacji pozarządowych, wtedy każde państwo i każda organizacja mogłoby doddatkowo wysłać własną, niezależną misję).

Ale mimo wszystko Łukaszenko zgodził się zaprosić obserwatorów. Jak widać, Łukaszenko uznał, że skutek tego zaproszenia, czyli raport oficjalnie uznający go za dyktatora, będzie mniejszym skandalem niż niezaproszenie OBWE.

Decyzja polskiego rządu jest więc czymś niezwykłym, czymś, na co nawet dyktatorzy się nie ważą. Kaczyński przelicytował Łukaszenkę.

Decyzja Kaczyńskiego otwarcie i bezprawnie odrzuca Dokument Kopenhaski, historycznie ściśle związany z demokratyzacją Związku Radzieckiego, a więc pośrednio z przywróceniem demokracji w Polsce. W ten sposób Kaczyński cofnął się w czasie i stanął w jednym rzędzie z Breżniewem.

Odrzucenie obserwatorów, to pomoc w odbudowie Związku Radzieckiego

Wiele rządów przestrzega Dokumentu Kopenhaskiego nie z dobrej woli, lecz dlatego, że niezaproszanie obserwatorów byłoby powszechnie interpretowane jako przyznanie się do tego, że dany kraj jest dyktaturą.

Jednocześnie od kilku lat Rosja prowadzi intensywne wysiłki dyplomatyczne zmierzające do sparaliżowania misji obserwacyjnych. Jak dotąd, te wysiłki spełzły na niczym.

Decyzja premiera Kaczyńskiego wyrywa zęby Dokumentowi Kopenhaskiemu: jeśli teraz Putin, Łukaszenko lub inny podobny przywódca nie zaprosi obserwatorów, będzie mógł powiedzieć "u nas jest demokracja, tak jak w Polsce". A Putin ma w ręku dodatkowy argument na rzecz osłabienia czy nawet zlikwidowania misji obserwacyjnych.

W krajach poradzieckich, rządzonych na granicy dyktatury, obserwatorzy odgrywają bardzo pozytywną rolę: wykrywają niezliczone ilości oszustw wyborczych, a sama ich obecność uniemożliwia wiele innych oszustw. Zainteresowanym polecam czytanie raportów z misji obserwacyjnych, lista raportów jest dostępna tu.

Swoją decyzją Kaczyński bardzo zaszkodził demokracji w byłym ZSRR. Wybitnie pomógł w zniszczeniu ludzi takich, jak wróg Łukaszenki Milinkiewicz czy wróg Putina Gari Kasparow, którzy dążą do demokratyzacji swoich krajów.

Wysyłanie obserwatorów jest normalne

OBWE z reguły organizuje wielkie misje obserwacyjne w krajach poradzieckich. Ale OBWE obserwuje też często wybory w demokracjach zachodnich, uważanych za wzorowe. Na przykład:

Te i inne przykłady są opisane w raportach OBWE, lista raportów tu.

Czego Kaczyńscy mogą się bać ze strony OBWE

OBWE monitoruje nadużycia władzy związane z wyborami (abuse of administrative resources)

Misje obserwacyjne OBWE są prowadzone w sposób bardzo kompletny. Z reguły badają nadużycia władzy, które mogą wpłynąć na wybory.

Następujące fakty byłyby prawie na pewno badane przez misję, gdyby taka przyjechała do Polski:

Misje OBWE monitorują równy dostęp do środków masowego przekazu

Misja OBWE badałaby wszelkie przypadki dyskryminacji w TVP (np. to, że się transmituje konwencję PiS, a nie konwencję PO).

Misja na pewno zajęłaby się tym, że tylko niektóre partie mają dostęp do Radia Maryja, a jednocześnie rząd usiłuje przyznać Rydzykowi 15 milionów euro dotacji.

Siedziba biura obserwacji wyborów jest w Warszawie

Siedziba biura OSCE ODIHR, które wysyła misje obserwacyjne, znajduje w Warszawie (Aleje Ujazdowskie 19). W tej sytuacji pogwałcenie Dokumentu Kopenhaskiego (czyli podstawy działania tego biura) przez Polskę jest szczególnie szokujące.

Załącznik: punkt ósmy Dokumentu Kopenhaskiego

Zapraszanie obserwatorów "ze wszystkich państw członkowskich i wszelkich właściwych instytucji prywatnych i organizacji" jest zapisane w punkcie 8. Dokumentu Kopenhaskiego z 29 czerwca 1990, zaakceptowanego przez wszystkie państwa OBWE (dokument dostępny tu: http://www.osce.org/documents/odihr/1990/06/13992_en.pdf).

Oto kompletny tekst punktu 8:

(8) The participating States consider that the presence of observers, both foreign and domestic, can enhance the electoral process for States in which elections are taking place. They therefore invite observers from any other CSCE participating States and any appropriate private institutions and organizations who may wish to do so to observe the course of their national election proceedings, to the extent permitted by law. They will also endeavour to facilitate similar access for election proceedings held below the national level. Such observers will undertake not to interfere in the electoral proceedings.

Kontakt do autora: mm@skubi.net

Czy chcesz, aby ten blog się rozwijał? Jeśli tak, to proszę Cię o pomoc: poinformuj o nim znajomych. Możesz wspomnieć o całym blogu albo o konkretnym artykule. Blog nazywa się skubi.net — to się da zapamiętać.

Kolejne teksty: Aby dostawać powiadomienia o nowych tekstach, możesz

  • wysłać maila (nawet pustego) do notify@skubi.net (Twój adres pozostanie wyłącznie do wiadomości redaktora serwisu, wyłącznie w celu powiadamiania o nowych tekstach)
  • albo, jeśli wolisz, używać RSS RSS lub Twittera .

Przedruki tego tekstu: Zapraszam do robienia przedruków, zarówno na papierze jak w internecie. Proszę, aby w przedruku widniało nazwisko autora i proszę o informację o przedruku (mailem albo na forum).

FORUM

Dodaj komentarz      Cały wątek i zaawansowane funkcje forum      Inne wątki 

Zapraszam do dyskusji o niewpuszczeniu obserwatorów by skubi September 22, 2007, 04:44:05 PM

Powrót do artykułu: http://www.skubi.net/obserwatorzy.html
Powrót do strony głównej forum: http://www.skubi.net/forum/index.php?board=1.0

Odp: Zapraszam do dyskusji o niewpuszczeniu obserwatorów by uookasz September 23, 2007, 12:22:26 PM

cóż, przykre to jest, ale coraz bliżej nam na wschód, walcząc jednocześnie z zachodem. to mi przypomina nikogo innego jak putina. pewnie po wyborach przyjdzie się pakować i wynosić.

Odp: Zapraszam do dyskusji o niewpuszczeniu obserwatorów by scolo September 23, 2007, 05:33:54 PM


Polska nie jest terytorium ZSRR, to po pierwsze, a po drugie jak OBWE chce sobie tu przyjechać to na własny koszt.
U nas nie ma zagrożenia fałszowaniem wyborów tylko jest zagrożenie przegraną grup, które umówiły się przy okrągłym stole na przekazanie władzy w zamian za zachowanie przywilejów.

A ja pijaka Kwaśniewskiego wysłałabym do AA, Tuska do psychologa.

Odp: Zapraszam do dyskusji o niewpuszczeniu obserwatorów by AA September 23, 2007, 08:46:43 PM

A ciebie do psychiatry.

Odp: Zapraszam do dyskusji o niewpuszczeniu obserwatorów by irga September 23, 2007, 09:28:51 PM

scolo ciebie chyba pogielo.OBWE ma siedzibe w warszawie chodzi o to zeby przyjrzeli sie co wyprawiaja pisiaki.moze to ich troche przystopuje. przeciez uruchamiaja wszystkie odzyskane sluzy.wlos sie na glowie jezy.

Odp: Zapraszam do dyskusji o niewpuszczeniu obserwatorów by bonasaga September 24, 2007, 08:49:33 AM

Rozumiem, że rząd zaprasza - lub nie obserwatorów, ale czy jest jakaś ścieżka prawna, lub inna możliwość aby takie zaproszenie wystosowało "społeczeństwo"?
Np. odpowiednia ilość podpisów ludzi, czy coś w tym rodzaju?

Odp: Zapraszam do dyskusji o niewpuszczeniu obserwatorów by skubi September 24, 2007, 09:32:04 AM

Quote from: bonasaga on September 24, 2007, 08:49:33 AM
Rozumiem, że rząd zaprasza - lub nie obserwatorów, ale czy jest jakaś ścieżka prawna, lub inna możliwość aby takie zaproszenie wystosowało "społeczeństwo"?
Np. odpowiednia ilość podpisów ludzi, czy coś w tym rodzaju?

Niestety nie ma. Rząd ma obowiązek zaprosić, nigdy się jeszcze nie zdarzyło, żeby nie zaprosił. Ale tu nie ma żadnej drogi odwoławczej.

Dokument Kopenhaski nie ma statusu traktatu międzynarodowego, jego nieprzestrzeganie wiąże się tylko z jedną konsekwencją: z wielkim obciachem. Taki sam status ma w tej chwili np. polska zgoda na podwójną większość w UE po roku 2017: ta zgoda nie ma w tej chwili wartości traktatu, gdyby nagle Kaczyński zmienił zdanie, to wszyscy by go uznali za rąbniętego i nienadającego się do negocjacji międzynarodowych, ale nie byłoby to złamanie traktatu: nie ma drogi   więcej...

Odp: Zapraszam do dyskusji o niewpuszczeniu obserwatorów by cube September 24, 2007, 12:13:23 PM

Zastanawialem sie nad jednym - co jesli obserwatorzy OBWE przyjada tu nieoficjalnie? Jestesmy w UE i mozna sobie jezdzic gdzie sie chce i kiedy chce :-) Chyba nie zostana zatrzymani na granicy? Cheesy

Do scolo - rozumiem ze USA, Wlochy, Francja, Irlandia, Holandia, Szwajcaria itp. itd. naleza do ZSRR? Swoim postem udowodniles ze malo rozumiesz i jeszcze nie czytasz ze zrozumieniem...

Odp: Zapraszam do dyskusji o niewpuszczeniu obserwatorów by lolek September 24, 2007, 12:51:20 PM

Dla Kaczynskiedgo większą wartosc ma utwierdzenie jego wyborcow co do wrecz bohaterskiej postawy PIsikow na arenie miedzynarodowej, niz opinia o Polsce za granica - im gorsza, tym lepiej dla nich,  wyborcy czuja wieksza wieź, a nawet przybywaja nowi patrioci.
Zasady i cele komisji OBWE są nieznane ludziom w Polsce, jakas delegacje, ktora jest formalnoscia, aby nie dawac pretekstu krajom postsowieckim do odmowy, wykorzytywana jest do kolejnego wzmocnienia wiezi patriotycznej pisiakow.
A ze to rozwala instrumenty kontroli na wschodzie?
Im tam gorzej, tym Pan K. relatywnie wiekszy demokrata i bardziej niezbedny jako przedmurze - juz nie chrzescijanistwa jak niegdys, ale demokracji  w ogole.
To wyrachowanie, zimne bezwzgledne!

Odp: Zapraszam do dyskusji o niewpuszczeniu obserwatorów by mist.r September 24, 2007, 02:27:50 PM

Napiszę tylko krótko - jak u Łukaszenki Grin Oczekujmy sojuszu z Białorusią Wink

Odp: Zapraszam do dyskusji o niewpuszczeniu obserwatorów by billbordowy.blox.pl September 24, 2007, 04:48:40 PM

OBWE wszędzie przyjeżdża na własny koszt. A dokładniej - obserwatorów finansują państwa, które ich wysyłają. Co więcej, państwo, gdzie gości misja, ma okazję sporo na tym zarobić - obserwatorom potrzeba będzie kilkuset tłumaczy, drugie tyle samochodów z kierowcami, mnóstwo biletó na kolej/samolot, a także co najmniej kilka tysięcy osobonocy w niezłych hotelach. Świetny interes dla mnóstwa osób i firm, które u nas płacą podatki. Tak więc, kolego, zanim zaczniesz pyszczyć, bądź łaskaw dowiedzieć się czegoś o świecie, w którym żyjesz.

Quote from: scolo on September 23, 2007, 05:33:54 PM

Polska nie jest terytorium ZSRR, to po pierwsze, a po drugie jak OBWE chce sobie tu przyjechać to na własny koszt.


Odp: Zapraszam do dyskusji o niewpuszczeniu obserwatorów by surREvival September 24, 2007, 05:06:11 PM

Czyli scolo chcesz nam tutaj powiedziec ze Kaczynski przy Okraglym Stole tylko kawe rozlewal i nie bral udzialu w ustaleniach? Wogole to przez pomylke sie tam znalazl?

Odp: Zapraszam do dyskusji o niewpuszczeniu obserwatorów by Ygreg September 26, 2007, 09:19:48 AM

Dokument Kopenhaski ma też inne punkty z których uznaniem nasz rząd ma problem. Między innymi:
(5.19) — everyone will be presumed innocent until proved guilty according to law;
(9.2) — everyone will have the right of peaceful assembly and demonstration. Any restrictions which may be placed on the exercise of these rights will be prescribed by law and consistent with international standards;
Z całym rozdziałem o mniejszościach narodowych i religijnych też byłby problem... Wygląda na to że standardy międzynarodowe nie pasują do IV RP i muszą być zmienione - nic dziwnego że kaczory nie mogą się z nikim za granicą dogadać.

Odp: Zapraszam do dyskusji o niewpuszczeniu obserwatorów by zoltan September 26, 2007, 11:32:55 AM

Moja propozycja dla autora tekstu jest taka, gumowy mlotek i mocno w leb, pogorszyc sie nie pogorszy a zawsze moze sie poleprzyc.

Odp: Zapraszam do dyskusji o niewpuszczeniu obserwatorów by no_ja October 01, 2007, 12:01:09 AM

Quote from: zoltan on September 26, 2007, 11:32:55 AM
Moja propozycja dla autora tekstu jest taka, gumowy mlotek i mocno w leb, pogorszyc sie nie pogorszy a zawsze moze sie poleprzyc.

Napisz swój własny text i przekonaj nas, zamiast pieprzyc o gumowym młotku. Tobie to juz tylko siekiera byłaby ratunkiem

Odp: Zapraszam do dyskusji o niewpuszczeniu obserwatorów by pawel October 03, 2007, 08:45:12 PM

No i zwycięstwo PiS
Polska nie jest już brzydką panną  która  daje każdemu kto ma na to ochotę.
Ale żeby osiągać takie sukcesy trzeba było wywalić tych wszystkich doradców.

wholesale sunglasses Celine Celine gray buckle ankle strap high-heeled sandals by p8ao0bz6w December 11, 2010, 07:11:46 AM

,wholesale sunglasses
 Price: ? 7350 usd own brand: Celine / Celine-producing countries: France User Rating: 3 (2 rated this product)
 
 the world's top luxury brands - & mdash ; Celine Celine is an extraordinary creative spirit and the embodiment of the image of elegant and refined. Retro gray very elegant and exquisite detail work, full of stylish design,designer sunglasses, in the traditional style adds a stylish casual atmosphere,glasses frames, so that you keep cutting the world.
 
Remind:
 this section is a special discount merchandise goods, can not be returned, please measure carefully before buying your size, and the purchase of the former Advisory Service
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
   więcej...

Dodaj komentarz      Cały wątek i zaawansowane funkcje forum      Inne wątki