Amber Gold i piramidy finansowe część Iczęść II
  Tweet   Blogi Polityczne      

Oleksandr Maslak (1977-2017)

Oleksandr Maslak na Uniwersytecie Warszawskim, 29 maja 2012.

Oleksandr Maslak na Uniwersytecie Warszawskim, 29 maja 2012.

Głębokim smutkiem napełniła nas wiadomość o tragicznej śmierci ukraińskiego filozofa prawa i polityki, dr. Oleksandra Maslaka. Dr Maslak zginął 6 września 2017 r. w wypadku samochodowym wracając do Kijowa z konferencji naukowej w Warszawie. Wraz z nim zginęli czterej inni ukraińscy politolodzy.

Oleksandr Maslak często przyjeżdżał do Polski, bardzo dobrze znał język polski. W Warszawie spędził na badaniach rok akademicki 2011-2012 jako pierwszy stypendysta Stypendium imienia Krzysztofa Skubiszewskiego. Stypendium to jest przyznawane, aby wspierać szerzenie demokracji, praw człowieka i państwa prawa w Europie Środkowej i Wschodniej. Po dr. Maslaku otrzymało je dotychczas jeszcze sześć osób.

Działalność Oleksandra Maslaka dokładnie odpowiadała celom, dla których powstało Stypendium imienia Krzysztofa Skubiszewskiego: jego życie naukowe i zawodowe skupiało się na poznawaniu i szerzeniu demokracji, praw człowieka i państwa prawa. Dr Maslak miał wielką wiedzę polityczną i historyczną. Dzięki tej wiedzy potrafił celnie opisywać i analizować rzeczywistość polityczną. Nasz szczególny podziw wzbudzała jego wiedza w dziedzinie historii stosunków polsko-ukraińskich i historii Polski. Czasami spacerowaliśmy po Warszawie razem z nim i w czasie tych spacerów dr Maslak potrafił dokładnie opisać i wyjaśnić wydarzenia, których dotyczył napotkany pomnik, napotkana tablica pamiątkowa — a tych w Warszawie jest wiele.

Obok pracy naukowej, Oleksandr Maslak prowadził bogatą działalność publicystyczną w mediach społecznościowych i w telewizji. W ten sposób wypełniał ważne powołanie uczonego: przybliżał szerszej publiczności wiedzę na temat zjawisk politycznych, a także swoje analizy i poglądy, oparte na wartościach tak ważnych dla budowy wolnego i szczęśliwego społeczeństwa.

Mało jest ludzi takich, jak Oleksandr Maslak: zdolnych dogłębnie rozumieć zjawiska polityczne i je wyjaśniać. Jego przedwczesna śmierć jest ogromną stratą dla nas wszystkich.

Piotr i Marcin Skubiszewscy
Zarząd Fundacji imienia Krzysztofa Skubiszewskiego
20 września 2017


  Tweet   Blogi Polityczne      

Kontakt do redaktora serwisu: mm@skubi.net

Kolejne teksty: Jeśli chcesz być informowany o nowych tekstach, możesz

  • wysłać maila (nawet pustego) do notify@skubi.net (Twój adres pozostanie wyłącznie do wiadomości redaktora serwisu, wyłącznie w celu powiadamiania o nowych tekstach)
  • albo, jeśli wolisz, możesz używać RSS RSS lub obserwować (follow) na Twitterze .

Przedruki tego tekstu: Zapraszam do robienia przedruków, zarówno na papierze jak w internecie. Proszę, aby w przedruku widniało nazwisko autora i proszę o informację o przedruku (mailem albo na forum).

Blogi Polityczne