Amber Gold i piramidy finansowe część Iczęść II
  Tweet   Blogi Polityczne      

Prezent dla Rzeczypospolitej

Marcin Skubiszewski, 27 grudnia 2012

Minęły święta Bożego Narodzenia. Dałeś prezenty tym, których kochasz. Mam do Ciebie apel: daj teraz jeszcze jeden prezent, choćby niewielki. Niech będzie to prezent dla Rzeczypospolitej.

Prezent dla Rzeczypospolitej, o który Cię proszę, to poparcie dla referendum dotyczącego wprowadzenia większościowych wyborów do Sejmu, opartych na jednomandatowych okręgach wyborczych (JOW). Taki właśnie system wyborczy obowiązuje (w różnych wariantach) między innymi w Stanach Zjednoczonych, w Wielkiej Brytanii czy we Francji.

Sprawa reformy wyborczej i JOW była już szeroko omawiana, zarówno na moim blogu skubi.net, jak w wielu innych miejscach. Dlatego niniejszy tekst nie zawiera dyskusji na temat JOW, lecz jest apelem do działania. Na końcu tekstu znajdują się linki do stron internetowych zawierających argumenty na temat JOW.

Dlaczego Ty musisz się zajmować JOW-ami: Według badania CBOS z listopada 2011 (www.madison.org.pl/doce/wyniki_badan_cbos_fundacja_Madison.pdf), 52% wyborców jest za wprowadzeniem JOW, a 22% popiera opcję przeciwną, czyli utrzymanie obecnego systemu (reszta, czyli 25% wyborców, nie ma zdania). Poparcie dla JOW jest więc ogromne: dwa i pół raza więcej zwolenników niż przeciwników, przy niezbyt dużej liczbie ludzi obojętnych.

Ale wprowadzenie JOW oznaczać będzie zapewne głęboką zmianę składu Sejmu oraz, co za tym idzie, ogromne przetasowanie na naszej scenie politycznej. Ci, którzy dziś są w polityce bardzo ważni, w wielu przypadkach stracą bardzo dużo. Dlatego też idea JOW nie ma poparcia wsród naszych czołowych polityków. Platforma Obywatelska bardzo aktywnie popierała tę reformę w latach 2004-2005, gdy była niewielką partią opozycyjną, gdy chciała zdobyć władzę, której nie miała. Ostatnio Platforma jakby zapomniała o sprawie, zapomniała o jednym z głównych punktów swojego dawnego programu.

Z partiami innymi niż PO jest jeszcze gorzej. Ruch Palikota popierał reformę, ale tylko przez pierwsze kilka tygodni swojego istnienia. Teraz to poparcie się skończyło. SLD ani PSL JOW-ów nie popierają i nigdy nie popierały (tu przynajmniej stanowisko partyjne jest jasne i niezmienne). PiS przez wiele lat popierał system mieszany, czyli częściowe wprowadzenie JOW (PiS nigdy nie uzasadnił, dlaczego JOW-y są na tyle dobre, że należy je wprowadzić częściowo, ale na tyle złe, że nie należy ich wprowadzać całkowicie). Dziś niestety PiS jest zdecydowanie przeciwko JOW-om, pomimo tego, że większość jego zwolenników jest za. Interes partyjny okazuje się ważniejszy od poglądów ludzi, który popierają PiS, ludzi, dzięki którym ta partia istnieje.

Projekt, który ma poparcie społeczne, ale nie ma poparcia wśród szefów partii politycznych, może zwyciężyć tylko jeśli zwykli ludzie staną za nim bardzo mocno. Dlatego właśnie Twoje poparcie dla JOW oraz poparcie, o które możesz prosić innych, jest niezbędne. Dzięki temu poparciu mamy szansę na przeprowadzenie reformy, której Rzeczpospolita bardzo potrzebuje. Bez poparcia Twojego i wielu innych ludzi nie ma żadnych szans, gdyż politycy za nas tego nie zrobią.

Twoje pierwsze działanie: Dziś zbieramy podpisy pod wnioskiem o referendum (na demonstracje publiczne, które również są bardzo ważne, przyjdzie czas później). Udziel poparcia własnym podpisem i, o ile możesz, poproś znajomych, by się dołączyli. Rób to tak:
  • Pobierz wzór karty poparcia oraz instrukcje ze strony zmieleni.pl/referendum/ (uwaga: o ile zbieranie poparcia wśród osób zameldowanych w Polsce jest bardzo proste, o tyle w szczególnym przypadku obywateli polskich zamieszkałych za granicą, którzy nie mają stałego zameldowania w Polsce, jest trochę komplikacji; w tym szczególnym przypadku proszę uważnie przeczytać odpowiednią instrukcję, link do instrukcji jest na stronie zmieleni.pl/referendum/).

  • Podpisz wydrukowaną kartę poparcia. Aby podpisać kartę poparcia, trzeba mieć prawa wyborcze, czyli (poza nielicznymi wyjątkami) być obywatelem polskim, który ukończył 18 lat.

  • Poproś znajomych, aby także podpisali. Na przykład w czasie spotkania sylwestrowego albo u cioci na imieninach. Albo w warzywniaku. Albo na zebraniu rady wydziału, jeśli jesteś pracownikiem naukowym. Albo na zebraniu Rady Ministrów, jeśli jesteś ministrem.

    Jeśli Twoi znajomi są zwolennikami PiS, przypomnij im, że Ziemkiewicz jest za. Jeśli są zwolennikami PO, przypomnij im, że to główny punkt programu PO, którego PO nigdy nie odrzuciła. Jeśli Twoi znajomi wielbią Stany Zjednoczone, Wielką Brytanię lub Francję i mówią, że u nas nigdy nie będzie tak, jak w tych krajach — przypomnij im, że JOW-y obowiązują właśnie w tych krajach. I że u nas może być tak, jak tam, jeśli się postaramy.

  • Napisz do mnie maila na adres mm@skubi.net aby się pochwalić zebranymi podpisami (nawet jeśli zebrałeś tylko jeden podpis, własny, to też jest powód do chwały; w tym wypadku też napisz, by się pochwalić). W odpowiedzi podam Ci adres, na który można wysłać podpisy (pocztą papierową).

  • Wyślij zebrane podpisy na papierze, na odpowiedni adres pocztowy. Pamiętaj: wysłanie karty z jednym tylko podpisem (Twoim), to bardzo dobra i pozytywna rzecz. Chociaż oczywiście zebranie trzech, dziesięciu, stu lub tysiąca podpisów będzie mile widziane.

Twoje drugie działanie: Przekaż ten tekst innym, aby oni też zbierali poparcie. Mailem, na forum, na własnym blogu. Kopiuj tekst lub linkuj go (linkować można na Facebooku i na Twitterze). Tekst jest sformatowany tak, że może być kopiowany myszką, a potem czytany jako zwykły tekst na forum: będzie czytelny nawet bez udogodnień typograficznych, bez linków.

Jeśli chcesz zrobić więcej, jeśli chcesz dać Rzeczypospolitej jeszcze większy prezent: Wejdź na stronę zmieleni.pl. Tam dowiesz się więcej o ruchu, w ramach którego zbierane są podpisy. Tam dowiesz się, jak podpisy, które w roku 2004 zbierał Donald Tusk, skończyły swój żywot w sejmowej niszczarce (zostały zmielone — stąd nazwa Ruchu zmieleni.pl). A jeśli chcesz poświęcić akcji więcej wysiłku (do czego zachęcam), to na stronie zmieleni.pl dowiesz się o wydarzeniach, w których możesz uczestniczyć: o kongresach Ruchu i o akcjach publicznego zbierania podpisów.

Teksty o JOW, argumenty: Te argumenty za JOW, które uważam za najważniejsze, zebrałem w tekście Dlaczego potrzebujemy jednomandatowych okręgów wyborczych (JOW): www.skubi.net/jow-argumenty.html

Inne moje teksty dotyczące tematu:

O skutkach proporcjonalnego systemu wyborczego w różnych krajach czytaj w cyklu mini-wykładów Bernarda Owena. Pierwszy z nich nosi tytuł Jak proporcjonalny system wyborczy wyniósł do władzy Adolfa Hitlera. Mini-wykłady dostępne tu: www.skubi.net/owen.html

Wiele tekstów zawierających argumenty za JOW znajduje się na stronie jow.pl. Teksty bardziej zaawansowane, w tym opracowania naukowe, są tu: www.jow.pl/thinkTank


  Tweet   Blogi Polityczne      

Kontakt do autora: mm@skubi.net

Czy chcesz, aby ten blog się rozwijał? Jeśli tak, to proszę Cię o pomoc: poinformuj o nim znajomych. Możesz wspomnieć o całym blogu albo o konkretnym artykule. Blog nazywa się skubi.net — to się da zapamiętać.

Kolejne teksty: Aby dostawać powiadomienia o nowych tekstach, możesz

  • wysłać maila (nawet pustego) do notify@skubi.net (Twój adres pozostanie wyłącznie do wiadomości redaktora serwisu, wyłącznie w celu powiadamiania o nowych tekstach)
  • albo, jeśli wolisz, używać RSS RSS lub Twittera .

Przedruki tego tekstu: Zapraszam do robienia przedruków, zarówno na papierze jak w internecie. Proszę, aby w przedruku widniało nazwisko autora i proszę o informację o przedruku (mailem albo na forum).